top of page

       „Wody bał się naprawdę, bo woda jest, jaka jest.”

DWA KSIĘŻYCE to muzyczna opowieść o świecie po świecie, przedstawiona z perspektywy bohaterki, która wyrusza na wędrówkę poprzez znany i nieznany jej świat, aż do świata poza nim, by spotkać drugą/inną siebie. I jak to w micie czy bajce magicznej bywa, spotyka na swej drodze Mądre, które stają się jej przewodniczkami i nauczycielkami. Tytułowe „dwa księżyce” to oś wokół której konstruują się wątki muzyczne, fabularne i wizualne - dwoistość natury, symetria, obcość i swojskość nowego/starego świata. Całość zamyka się w 13 rozdziałach - tyle ile jest pełni księżyca.

 

Jedną z inspiracji jest książka Ursuli K. Le Guin „Wracać wciąż do domu” - fikcyjna, antropologiczna monografia plemienia nieistniejącego, ale mogącego istnieć w przyszłości. Plemienia ludzi po apokalipsie, osadzonych w innym czasie, być może w innej przestrzeni (planecie?). Nie wiemy co ich spotkało, ale poznajemy ich rzeczywistość, którą próbują na nowo budować i definiować. Być może tym razem bez popełniania błędów… To metaforyczna opowieść o utopii, o marzeniu, że będziemy trwać jako ludzkość pomimo katastrof, które mogą stać się naszym udziałem, a które często sami na siebie sprowadzamy. To przypowieść o tym, że jedną z dróg do tworzenia pięknego świata wokół siebie jest stworzenie pięknego i kompletnego świata we własnym wnętrzu. 

 

Naszą opowieść tkamy poprzez organiczne połączenie obrazu (filmu) z muzyką graną na żywo i elementami ruchu scenicznego. 

UMAI sygnet NIEBIESKI.png
UMAI logo NIEBIESKIE.png

UMAI współtworzą performerki z wieloletnim stażem scenicznym i twórczym - Agnieszka Mendel i Basia Songin - poruszające się na pograniczu kilku mediów: muzyki, teatru, opowieści i filmu. Duet ten jest efektem dwóch dekad przyjaźni i współpracy artystycznej, który na dobre zawiązał się jesienią 2019 roku, kiedy to pełne nadzieji i planów rozpoczęły pracę kompozytorską z zamiarem zorganizowania premiery w kolejnym roku. Zamiast premiery przyszła jednak pandemia, po pandemii zaś nowy świat.

Aktualnie duet ukończył pracę nad debiutanckim albumem, a jego premierę planuje na przełomie 2023 i 2024 roku.

bottom of page